اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس چیست؟

اعتمادبه نفس چیست؟

اغلب مردم، معنای واقعی کلمه «اعتمادبه نفس» را به خوبی درک نمیکنند.

بعضی ها فکر میکنند دست زدن به هر کاری و نترسیدن و جلو رفتن، یعنی اینکه ما اعتمادبه نفس داریم. به همین دلیل، به آن نوع از اعتماد به نفس و خودباوری مطلوب در زندگی نمیرسند.

اعتماد به نفس یعنی اینکه به توانایی هایی که داریم ایمان داشته باشیم و خود را فردی باکفایت، دوستداشتی و منحصربه فرد بدانیم.

برایان تریسی نویسنده ی مشهور و معروف، در باب اعتمادبه نفس میگوید: اعتمادبه نفس، «جذابترین ویژگی یک فرد است، اما چطور یک نفر میتواند عظمت رادروجود شما ببیند،اگرقبلا خودتان آنرا ندیده باشید؟

 

کسی که به خود و تواناییهای خود و موفقیتش، قبل از اینکه دست به انجام کار بزند، اعتقاد داشته باشد، یعنی به معنای واقعی اعتماد به نفس دارد. پس نمیتوانیم توانایی شخص را پس از انجام موفقیت آمیز کاری، به عنوان اعتماد به نفس او و شکست او در کاری را به عنوان عدم اعتمادبه نفسش تفسیر کنیم. شخصی که اعتمادبه نفس دارد، میگوید: من میتوانم و به دنبال به دست آوردن توانایی و مهارت خواهد بود. به عبارت دیگر، اعتماد به نفس یعنی، شناخت تواناییها و محدودیتهای درونی و برونی خود و خودباوری بر اساس آنچه هستید و نه بر اساس موفقیت و شکست در مورد خاصی. افراد بسیار زیادی هستند که موفق اند ولی اعتماد به نفس ندارند و برعکس بسیاری از افراد را میشناسم که ناموفق هستند و شکست خورده اند، ولی اعتماد به نفس دارند و دوباره به طور محکم در حال تلاش برای به ثمر رساندن اهدافشان هستند. اعتماد به نفس را میتوانید با تعهد دادن به خودتان به وجود بیاورید. زیرا اعتماد به نفس در درون شما شکل میگیرد. پس همین حا به خودتان قول بدهید که کارهایی را که میخواستید انجام دهید، ولی از انجامش میترسیدید، انجام دهید تا اعتماد به نفستان افزایش یابد.

 

نقش اعتماد به نفس در مذاکره

بهترین دوست و همراه شما در مذاکرات، سخنرانیها و جلساتی که در پیش دارید، اعتماد به نفس شماست. همیشه به دوستانی که در کارگاههای من شرکت میکنند میگویم که قدم هایی که برمیدارید، لباسی که میپوشید، اولین ارتباطی که با مخاطب خود برقرار میکنید، باید حاکی از آن باشد که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارید. اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید، همه مشتاقانه به حرفهای شما گوش میدهند و آنها را معتبر میشمارند، ولی اگر اعتماد به نفس نداشته باشید، شما را بی کفایت و بی دانش میدانند و به راحتی راه نفوذ و تأثیرگزاری بر شما را پیدا میکنند، هرچند که علم و قدرت زیادی هم داشته باشید.

 

چرا باید اعتماد به نفس داشته باشیم؟

اگر شما اعتماد به نفس داشته باشید اشتباهات شما هم به چشم نخواهد آمد.

سخنرانان بسیار زیادی را دیده ام که گاه در جمع، سوتی های زیادی میدهند، ولی به خاطر اعتماد به نفسی که دارند اصلا به چشم نمی آید و جمعیت، آنرا به عنوان ناآگاه بودن و علم نداشتن نمیبیند.

چگونه اعتماد به نفس را در خود تقویت کنیم؟

گذشته خودتان را بپذیرید و آینده ی خودتان را بسازید. گذشته ها، گذشته و به هیچ وجه نمیشود آن را تغییر داد، ولی آینده را میتوان تغییر داد. اگر گذشته ی خوبی داشته اید که خدا را شکر ولی اگ رگذشته ی آنچنان خوبی را تجربه نکرده اید، اصلا نگران نباشید، همه این اتفاقات برای شما تجربه ای بود که آینده ی خودتان را بسازید و بهتر از این بشوید.

 

اهداف خود را مشخص کنید

بسیاری از افراد در مورد دیگران تحقیق و جستجو میکنند و آنها را مورد آنالیز قرار می دهند و حتی پیش بینی میکنند که چه کارهایی میخواهند انجام دهند، ولی در مورد خود، هیچ گاه تلاشی نمیکنند که خود را بشناسند و برای آینده ی خود تصمیم بگیرند و اهدافی را مشخص کنند. گاهی باید با خودمان خلوت کنیم و ببینیم برای چه ما در این جهان قرار گرفته ایم و هدف از خلقت من چه بوده است؟ و چه رسالتی بر دوش من قرار دارد؟ سپس اهداف خود را مشخص کنیم و برای برآورده کردن اهداف و آمال خود تلاش نماییم.

برای اینکه به اهداف خود نزدیکتر شویم و بتوانیم راحتتر تصمیم بگیریم باید هر موردی که به ذهن ما میآید در دفترچه یادداشت یا موبایل خود یادداشت کنیم. یادداشت کردن معجزه میکند. وقتی هر موردی، تصمیمی و خواستهای را دسته بندی شده در جلوی خودمان داشته باشیم، راحت تر میتوانیم به نتیجه خوب برسیم و اهداف و آمال ما همیشه در جلو چشمان ما قرار خواهند گرفت. جمله ی معروفی میگوید که: «اگر هدفی نداشته باشید، مجبور خواهید شد برای افرادی که هدف دارند، کارکنید.»

هدفگذاری

نویسنده کتاب رگ خواب در مذاکرات٬ مدرس اصول و فنون مذاکره به زبان فارسی و انگلیسی٬ نماینده کالج تربیت مدرس لندن

اینستاگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − ده =

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. R.ahmadi
  ۳:۳۲ ۱۳۹۵/۱۱/۱۸

  بسیار عالی بود.

 2. Sahar
  ۱۰:۲۷ ۱۳۹۷/۰۱/۱۶

  با سلام
  مقاله ای خوب، مختصر و مفید است.
  اگر روش های بیشتری برای تقویت اعتماد به نفس بیان کنید ممنون میشم.