مذاکره تجاری در نمایشگاه کانتن فر Canton Fair

مذاکرات تجاری نمایشگاه کانتن فر چین

چین با جمعیت بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون نفر و با تجارت گسترده و متنوع اش حتما مقصد تجاری بسیاری از تجار می باشد که ایران از این قاعده مستثنی نیست. همه ی ما می دانیم که بیشتر اجناسی که در ایران موجود است وارداتی از کشور پهناور چین می باشد.
چین به علت داشتن نیروی کار فراوان و ارزان توانسته محصولات خود را با مبلغ نهایی کمتری نسبت به کشورهای رقیب عرضه کند. این مسئله مهمترین دلیل تمایل تجار به خرید از بازار چین می باشد.

شهرهای معروف تجاری و اقتصادی چین

شانگهای و گوانگزو و هنگ کنگ و بیجنگ (پکن) از شهرهای معروف چین هستند که سالانه گردشگران و تجار زیادی را به خود جلب می کنند. بیجینگ پایتخت این کشور است که ما آن را به نام پکن می شناسیم. شانگهای یکی از قطب های اقتصادی این کشور محسوب می شود. هر ساله در شهر هنگ کنگ و گوانگجو نمایشگاه های زیادی برگزار می گردد. یکی از معروف ترین این نمایشگاه ها کانتن فیر Canton Fair می باشد.

نمایشگاه ها کانتن فیرCanton Fair

این نمایشگاه سالیانه میلیون ها نفر را از سرتاسر دنیا به شهر گوانگجو جذب می کند. این نمایشگاه هر سال دو بار برگزار می گردد. دفعه اول در فصل بهار از اواخر فروردین شروع می شود و دفعه دوم در پاییز اواخر مهر ماه برگزار می گردد.
این نمایشگاه به قدری بزرگ است که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد را می شود به راحتی در آن پیدا کرد.

سالن های نمایشگاه

نمایشگاه کانتن فر دارای ۳ سالن بسیار بزرگ ۲ یا سه طبقه است. هر سالنی در این نمایشگاه به اندازه تقریبی ۶ برابر زمین فوتبال می باشد. بخش عمده ی سالن را غرفه ها در برگرفته اند و قسمت هایی را برای سالن کنفرانس٬ وی آی پی و شرکت های پست و رستوران ها اختصاص داده اند.

غرفه داران در نمایشگاه

معمولا غرفه های به اندازه ۳ متر در ۳ متر می باشد. هر چه سایز غرفه ها بزرگتر باشد نشان از آن است که آن شرکت از لحاظ اقتصادی قوی تر می باشد. مسولین غرفه عموما هنگامی که شما در آن غرفه حضور دارید همیشه نزدیک شما هستند و در کنار شما راه خواهند رفت. در اوایل شاید این مسئله آزار دهنده باشد ولی به سرعت به این آداب تجاریشان عادت می کنید.

زمان بندی

معمولا نمایشگاه در ۳ فاز برگزار می شود که هر فاز آن متعلق به یکسری محصولات می باشد. و با توجه به دفترچه راهنما یا وبسایت اصلی می بایست تصمیم گرفت که چه تاریخی برای تجارت شما مناسب تر است.
با توجه به شرکت تعداد زیادی از کارخانه ها در سرتاسر چین شما می بایست برنامه زمانی مناسبی داشته باشید تا بتوانید اکثر غرفه های مورد نیاز خود را پیدا کنید.

img_0739

هیچ گاه محصول خود را به تعداد زیاد در محل نمایشگاه نخرید. سعی کنید زمانی که برگشتید با حوصله کاتلوگ هایی که قبلا در آن یادداشت برداری کرده اید را با دقت بخوانید و اجناس آنها را تست کنید. هر نکته ای که در موردش بحث میکنید و یا به توافق می رسید را یادداشت کنید خصوصا قیمت ها. پیشنهاد می شود قیمت ها را خودشان یادداشت کنند. دلیلش هم اینست که ممکن است هنگام گرفتن فاکتور یا تاییدیه قیمت با مبلغ کاملا متقاوتی مواجه شوید.
در چین خصوصا نمایشگاه داشتن بیزینس کارت یک امر کاملا ضروری است و بدون آن هرگر نمی توانید وارد نمایشگاه شوید و یا اینکه در مورد محصول از آن ها سوال بپرسید زیرا اولین سوالی که از شما می پرسند این است
Do you have a name card?
آیا بیزنس کارت دارید؟ کارت آنها را با احترام بردارید و در ارتباط با قیمت ها و اطلاعات اجناس سوال بپرسید.
همیشه مراقب باشید با کسی که معامله می کنید حتما معتبر و صاحب کارخانه باشد زیرا بسیاری از شرکت های واسط در آن جا مشغول بکار هستند که اجناس را با واسطه و قیمت بالاتری به شما می فروشند.
قبل از اعمال سفارش جنس به تعداد زیاد سعی کنید با یکی یا دو نفر از افراد تاثیر گذار دوست شوید. چینی ها به دوستی ها بسیار احترام می گذارند. آنها عموما با دوستان خود صادق هستند و هنگام معامله بهترین شکل درخواست تخفیف همین است و همچنین می توانید از کیفیت واقعی محصول اطمینان حاصل کنید

درباره نویسنده

نویسنده کتاب رگ خواب در مذاکرات٬ مدرس اصول و فنون مذاکره به زبان فارسی و انگلیسی٬ نماینده کالج تربیت مدرس لندن

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =